Senat przeciwny dwudniowemu urlopowi za krwiodawstwo. Naruszono zasady legislacji?
Przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące utrzymania dwudniowego urlopu za oddanie krwi obowiązującego w czasie pandemii zostały zanegowane przez Izbę Wyższą. Senatorzy twierdzą, że mogło dojść do naruszenia zasad legislacji - pisze prawo.pl.

- Przepisy dotyczące utrzymania dwudniowego urlopu za honorowe krwiodawstwo zostały uchwalone przez Sejm końcem stycznia
- Ustawę przyjęto w ramach prac nad Krajową Siecią Onkologiczną, po czym miał zająć się nimi Senat
- Z senackich ustaleń wynika, że przyjęcie takich przepisów narusza zasady legislacji - zauważamportal prawo.pl
Diabetycy zażywający ten lek są mniej zagrożeni demencją
Naruszenie zasad legislacji
Jak wynika z informacji portalu Prawo.pl, w czasie prac nad ustawą o KSO padła propozycja Senatu, by artykuły, wśród których znalazł się zapis o utrzymaniu dla krwiodawców dwóch dni wolnych, zostały usunięte. Senat także ocenił, że przyjęcie przepisów - uchwalenie przy okazji ustawy o KSO - jest naruszeniem zasad legislacji.
Przypomnijmy: w okresie pandemii COVID-19 wprowadzono dwa dni wolnego za honorowe oddanie krwi: jeden w dniu faktycznego oddania krwi i jeden w dniu po nim. Zgodnie z Kodeksem pracy zwolnienie od obowiązków zawodowych jest możliwe również na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.
Ustawa o publicznej służbie krwi została ze zmianami uchwalona przez Sejm. Przepisy przyjęto w ramach prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Tekst, jak nakazuje proces legislacyjny, trafił następnie do Senatu.
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została przyjęta w czwartek 26 stycznia. Wśród przegłosowanych poprawek znalazła się m.in. ta o publicznej służbie krwi, w art. 39 ustawy. Poprawki wykraczają poza ustawę o KSO, ale zdaniem przewodniczącego Tomasza Latosa są ważne ze społecznego punktu widzenia.
ZOBACZ KOMENTARZE (21)