×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Senat przeciwny dwudniowemu urlopowi za krwiodawstwo. Naruszono zasady legislacji?

Autor: oprac. KM • Źródło: Prawo.pl24 lutego 2023 18:00

Przyjęte przez Sejm przepisy dotyczące utrzymania dwudniowego urlopu za oddanie krwi obowiązującego w czasie pandemii zostały zanegowane przez Izbę Wyższą. Senatorzy twierdzą, że mogło dojść do naruszenia zasad legislacji - pisze prawo.pl.

Senat przeciwny dwudniowemu urlopowi za krwiodawstwo. Naruszono zasady legislacji?
Czy krwiodawcy nadal będą mogli otrzymać dwa dni urlopu? Na razie Senat jest przeciwny. Fot. Shutterstock
  • Przepisy dotyczące utrzymania dwudniowego urlopu za honorowe krwiodawstwo zostały uchwalone przez Sejm końcem stycznia
  • Ustawę przyjęto w ramach prac nad Krajową Siecią Onkologiczną, po czym miał zająć się nimi Senat
  • Z senackich ustaleń wynika, że przyjęcie takich przepisów narusza zasady legislacji - zauważamportal prawo.pl

Naruszenie zasad legislacji

Jak wynika z informacji portalu Prawo.pl, w czasie prac nad ustawą o KSO padła propozycja Senatu, by artykuły, wśród których znalazł się zapis o utrzymaniu dla krwiodawców dwóch dni wolnych, zostały usunięte. Senat także ocenił, że przyjęcie przepisów - uchwalenie przy okazji ustawy o KSO - jest naruszeniem zasad legislacji.

Przypomnijmy: w okresie pandemii COVID-19 wprowadzono dwa dni wolnego za honorowe oddanie krwi: jeden w dniu faktycznego oddania krwi i jeden w dniu po nim. Zgodnie z Kodeksem pracy zwolnienie od obowiązków zawodowych jest możliwe również na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Ustawa o publicznej służbie krwi została ze zmianami uchwalona przez Sejm. Przepisy przyjęto w ramach prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Tekst, jak nakazuje proces legislacyjny, trafił następnie do Senatu.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została przyjęta w czwartek 26 stycznia. Wśród przegłosowanych poprawek znalazła się m.in. ta o publicznej służbie krwi, w art. 39 ustawy. Poprawki wykraczają poza ustawę o KSO, ale zdaniem przewodniczącego Tomasza Latosa są ważne ze społecznego punktu widzenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum