Senat poparł bez poprawek nowelizację ws. leczenia więźniów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2015 19:59

Wprowadzenie - jako zasady - wymogu udzielania więźniowi świadczeń zdrowotnych bez asysty funkcjonariusza Służby Więziennej zakłada zmiana przepisów, którą w czwartek (5 marca) bez poprawek poparł Senat.

Senat poparł bez poprawek nowelizację ws. leczenia więźniów
Fot. Archiwum

W przepisach określono wyjątki, kiedy obecność funkcjonariusza będzie wymagana.

Nowelizację Kodeksu karnego wykonawczego poparło 88 senatorów; nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W końcu lutego ub.r., po rozpatrzeniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, TK orzekł, iż niekonstytucyjny jest przepis przewidujący, że udzielanie więźniowi świadczeń zdrowotnych musi odbywać się w obecności funkcjonariusza więziennictwa. Obecnie z takiej asysty można zrezygnować jedynie "na wniosek funkcjonariusza lub pracownika podmiotu leczniczego dla osób pozbawionych wolności". TK odroczył utratę mocy obowiązującej obecnego przepisu o rok.

- Skazani nie stanowią grupy jednorodnej jako osoby pozbawione wolności, nie każdy z nich w równym stopniu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa więziennego personelu medycznego - mówił wtedy w uzasadnieniu orzeczenia prezes TK, sędzia Andrzej Rzepliński.

Tymczasem aktualnie przepis - jak wskazał TK - nie określa, w jakich przypadkach można odstąpić od obecności funkcjonariusza przy udzielaniu więźniowi świadczeń lekarskich, a ponadto dotyczy również osób pozbawionych wolności, co do których taka obecność nie musi być konieczna.

Rzepliński mówił, że "ustawodawca, zamiast generalnej regulacji obejmującej wszystkich umieszczonych w zakładach zamkniętych, powinien wyróżnić te ich kategorie, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie i wobec których świadczenia zdrowotne muszą być wykonywane w obecności funkcjonariusza".

Dlatego w przygotowanej jesienią ub.r. przez Senat nowelizacji zapisano, że porady lekarskie mają być udzielane w obecności funkcjonariusza w przypadku określonych kategorii skazanych - np. więźniów niebezpiecznych oraz naruszających dyscyplinę i porządek w zakładzie karnym. - Wskazane kategorie muszą znajdować się pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy SW - uzasadniali senatorowie.

Analogiczny przepis o udzielaniu świadczenia zdrowotnego w asyście funkcjonariusza ma dotyczyć osób tymczasowo aresztowanych.

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum