Senat o wolontariacie, pieniądzach na leczenie raka i odpadach medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 11:00

Senat na wtorkowym posiedzeniu (12 stycznia) zajmie się nowelizacją ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Odbędzie się także głosowanie nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2010 rok. Podczas poniedziałkowej (11 stycznia) debaty senatorowie, głównie z opozycji, zaproponowali do tegorocznego budżetu kilkadziesiąt poprawek. Przewidują one m.in. zwiększenie o 200 mln zł wydatków na walkę z nowotworami, czy przeznaczenie 80 mln zł na program „Szklanka mleka”.

Nowelizacja ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie reguluje zasady zlecania organizacjom pożytku publicznego zadań publicznych. Zgodnie z nią możliwe jest przekazanie jednej organizacji poza konkursem 20 tys. zł na projekt, który byłby realizowany w ciągu 90 dni.

Ponadto zgodnie z nowelą, organizacje będą mogły ubiegać się o środki na zadania publiczne, realizowane poza konkursem w czasie klęski żywiołowej, katastrofy lub w sytuacji, gdy w grę wchodzi ochrona życia i zdrowia ludzkiego.

Nowela wprowadza też nową definicję organizacji pozarządowej (precyzyjnie wyłączając z tej kategorii spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Status organizacji pożytku publicznego mogą uzyskać natomiast organizacje, które na realizację celu non profit przeznaczają większość swojego zysku i nie dzielą zysku między założycieli i pracowników. Ponadto status organizacji pożytku publicznego będzie mogła uzyskać wyłącznie organizacja prowadząca działalność nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata.

Senatorowie debatować będą też nad nowelizacją ustawy o odpadach. Zakłada ona m.in., że metodą utylizacji zakaźnych odpadów medycznych będzie, tak jak do tej pory, ich spalanie. W grudniu posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie innych metod utylizacji, czego chciał rząd.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum