Senat jednogłośnie i bez poprawek za ustawą ws. bezpłatnego pobytu przy dziecku w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2019 19:23

Senat nie wprowadził we wtorek żadnych poprawek do nowelizacji mającej zagwarantować, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym.

Senat jednogłośnie i bez poprawek za ustawą ws. bezpłatnego pobytu przy dziecku w szpitalu
Zgodnie z nowymi przepisami podmioty lecznicze nie będą miały prawa pobierać opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem. Fot. Fotolia

Zwolnienie z takich opłat to główny cel nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Za przyjęciem jej bez poprawek opowiedziało się 81 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przyjęte rozwiązania przewidują, że pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach niepełnosprawnych w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśniał w przeszłości, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie to refinansował w "pewnej stawce". Nowe przepisy - jak zapowiada szef MZ - mają zacząć obowiązywać od lipca.

W myśl obowiązujących teraz przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów i wyżywienia), to ponosi je - jeśli chodzi o dziecko - przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun).

Szpital może, ale nie musi pobierać opłat. W części placówek dyrektorzy rezygnowali z opłat, ale w niektórych je pobierali, co - jak akcentowało Ministerstwo Zdrowia - przy dłuższym pobycie mogło stanowić obciążenie dla rodziców.

Przepisy nie przewidują możliwości pobierania opłaty za samą obecność, ponieważ nie zawsze powoduje ona koszty dla podmiotu leczniczego. W praktyce rodzice muszą się dostosować do ustalanych przez dyrekcje zasad przebywania i nocowania w placówce. W mediach pojawiają się doniesienia o konieczności uiszczania opłat - często zryczałtowanych - m.in. za spanie na leżaku czy korzystanie z krzesła. Notowane są przypadki pobierania opłat za ładowanie telefonu komórkowego, używanie czajnika elektrycznego lub lodówki w pomieszczeniu socjalnym albo za korzystanie z ciepłej wody w łazience.

Zgodnie z nowymi przepisami podmioty lecznicze nie będą miały prawa pobierać opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub w innym zakładzie leczniczym.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum