×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Senat: będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 października 2013 20:59

Wprowadzenie centralnego rejestru kart uprawniających do parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych oraz pięcioletniego terminu ich ważności - zakłada nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, do której Senat wprowadził kilka poprawek.

Senat: będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według jednej z nich maksymalna opłata za nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych będzie wynosić 1 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli obecnie 38 zł.

Obecnie obowiązujące wzory kart mają być ważne do końca listopada 2014 r. Opłata za ich wydanie to 25 zł.

Zaproponowane w nowelizacji zmiany mają wyeliminować nadużycia związane z używaniem kart, które obecnie wydawane są bezterminowo. Według danych resortu infrastruktury w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart.

Częste jest podrabianie kart czy posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca. Według szacunków po zmianach pozostanie ok. 180 tys. kart.

Nowelizacja, którą teraz ponownie zajmie się Sejm, zakłada wydanie osobie niepełnosprawnej nowej imiennej karty, z której będzie mogła skorzystać niezależnie od tego, jakim pojazdem jedzie.

Nowe karty będą terminowe - ważne dla niepełnosprawnych na okres orzeczenia o niepełnosprawności - maksymalnie do pięciu lat, a przez trzy lata dla placówek obsługujących niepełnosprawnych. W karcie dla placówek będzie wpisany numer rejestracyjny pojazdu.

Według nowych regulacji uprawnione do otrzymania karty będą osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dodatkowo mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

W noweli określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Tam, gdzie miejsc parkingowych jest w sumie od 6 do 15, ma to być co najmniej jedno miejsce, od 16 do 40 - co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 - co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych - przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum