Senacki projekt ws. zasiłku po ustaniu opieki nad osobą niepełnosprawną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2015 18:48

Możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych z tytułu ustania osobistej opieki sprawowanej nad osobą niepełnosprawną zakłada projekt noweli ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którą w czwartek (1 październik) zaproponował Senat.

Senat jest za prawem do zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną. Fot. Shutterstock.

Za skierowaniem projektu do Sejmu opowiedziało się 71 senatorów, jedna osoba była przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senacki projekt ustawy wprowadza możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez osoby, które były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, a które w wyniku różnych okoliczności utraciły to świadczenie.

W trakcie prac legislacyjnych Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej rozszerzyły zakres uregulowań noweli, rezygnując z określania powodu utraty świadczeń dla opiekunów. Tym samym przyczyn tych może być więcej, nie będą ograniczone jedynie do śmierci podopiecznego, jak przewidywano wcześniej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum