Senacka poprawka w sprawie algorytmu przyjęta przez posłów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 11:24

Sejm przyjął senacką poprawkę doprecyzowującą do noweli ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Poparło ją 380 posłów, przeciw było 12, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Senacka poprawka w sprawie algorytmu przyjęta przez posłów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowela zmienia tzw. algorytm, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla poszczególnych województw. Senacka poprawka pozwoli świadczeniodawcom aneksować umowy z NFZ na świadczenia zdrowotne w 2010 roku.

Obowiązujący wcześniej algorytm uzależniał wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powodowała, że do biedniejszych regionów trafiało mniej pieniędzy na leczenie.

Według nowych przepisów, od stycznia 2010 roku środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do liczby i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Chodzi o usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych.

Znowelizowane przepisy wprowadzają także uelastycznienie dotyczące możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększają także jego kompetencje, jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze