Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła wrzutki Sejmu do ustawy o medycynie laboratoryjnej

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia04 października 2022 11:45

Odrzucenie wrzutek wykraczających poza ustawę czy skrócenie okresu przejściowego dotyczącego kształcenia - to m.in. poprawki wniesione przez senacką Komisją Zdrowia do ustawy o medycynie laboratoryjnej.

Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła wrzutki Sejmu do ustawy o medycynie laboratoryjnej
Senacka Komisja Zdrowia wprowadziła poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • We wtorek 4 października senacka Komisja Zdrowia zajęła się przyjętym jeszcze we wrześniu przez Sejm projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej
  • Senatorowie większością głosów odrzucili "wrzutki" wniesione w drugim czytaniu w Sejmie, wykraczające poza ustawę o diagnostach, a mówiące o zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej podległych rektorom uczelni medycznych
  • Wprowadzone poprawki m.in. skróciły również okres przejściowy dotyczący kształcenia do 31 grudnia 2026 roku

Ustawa o medycynie laboratoryjnej w Senacie

W trakcie dyskusji na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, która 4 października pracowała nad przyjętym przez Sejm projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, podnoszono m.in. sprawę zapisów wykraczających poza zawód diagnosty laboratoryjnego. Te poprawki wniósł klub Prawa i Sprawiedliwości w trakcie drugiego sejmowego czytania projektu.

Poprawki mówiące o zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej podległych rektorom uczelni medycznych - jak wskazywało Biuro Legislacyjne - wykraczają poza ustawę i pomijają procedurę trzech czytań.

- Ogólny kierunek ustawy był wyczekiwany przez diagnostów laboratoryjnych, ale to, co powiedziała pani mecenas: po raz kolejny dodaje się wrzutki wykraczające poza ustawę, bez konsultacji, niezgodnie z Konstytucją. To skandaliczne działanie, na które nie ma miejsca w Senacie - podkreślała przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.

Odnoszący się do całości ustawy wiceminister zdrowia Piotr Bromber tłumaczył natomiast, że w ocenie resortu zdrowia „długo wyczekiwane przez diagnostów zmiany przepisów powinny pozytywnie wpłynąć na ich zawód”.

- Ten akt prawny powinien wejść w życie jak najszybciej. Nie jest to może akt kompletny, ale to dla nas duża wartość dodana - podkreślała natomiast Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej

Długa dyskusja w trakcie posiedzenia senackiej komisji poświęcona była kształceniu diagnostów i dostępowi do zawodu. Podobnie jak w Sejmie, została zgłoszona poprawka postulowana przez związki zawodowe, dotycząca zapisów mówiących o długości okresu przejściowego pozwalającego przedstawicielom innych zawodów na wejście do zawodu diagnosty, która w Izbie Niższej przepadła.

Senatorowie zaproponowali skrócenie tego okresu z 31 grudnia 2028 roku do końca 2026 roku i poprawka ta została przyjęta. Podobnie jak poprawka wyrzucająca w całości zapisy mówiące o zarządzaniu szpitalami uniwersyteckimi przez rektorów uczelni medycznych.

W tej chwili ustawa, wraz z wprowadzonymi poprawkami, trafi pod obrady Senatu.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum