Sejmowa podkomisja zajmie się "chorobowym" w służbach mundurowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2013 09:33

Sejmowa podkomisja zajmie się rządowym projektem, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia - zdecydowała w piątek (30 sierpnia) komisja spraw wewnętrznych.

Sejmowa podkomisja zajmie się "chorobowym" w służbach mundurowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie w sprawie projektu, a przed Sejmem - pikieta mundurowych związkowców, sprzeciwiających się projektowanym zmianom. Wiceszef MSW Marcin Jabłoński ocenił, że podczas wysłuchania nie usłyszał argumentów przemawiających za wycofaniem się z prac nad projektowanymi zmianami.

Przygotowany przez MSW projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

100 proc. stawka za zwolnienie byłaby utrzymana, jeśli choroba będzie wynikać z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze