Sejmowa podkomisja przeciw monopolowi utylizacji odpadów medycznych w spalarniach

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 19:12

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw na wtorkowym (22 września) posiedzeniu zdecydowała, że zostanie przełamany monopol utylizacji odpadów medycznych w spalarniach.

Sejmowa podkomisja przeciw monopolowi utylizacji odpadów medycznych w spalarniach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt jednak różni się od rządowego, który wprowadzał możliwość dopuszczenia różnych alternatywnych metody utylizacji. Wprowadzono bowiem poprawkę, która dopuszcza jedynie termiczne przekształcenie odpadów w temperaturze minimum 850 stopni Celsjusza.

Oznacza to, że będzie możliwe jedynie spalanie tych odpadów w spalarniach bądź unieszkodliwianie ich za pomocą mikrofal. Nie będą dopuszczone takie metody jak sterylizacja czy autoklawowanie.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w stowarzyszeniu „Bez dioksyn”, które reprezentuje firmy autoklawujące odpady medyczne, są oburzeni próbą wprowadzenia takich rozwiązań. Wskazują na nieuczciwy lobbing ze strony spalarni odpadów medycznych.

Nadal pozostał jednak zapis, który mówi o tym, że precyzyjne warunki unieszkodliwiania odpadów medycznych zawarte zostaną w rozporządzeniu ministra zdrowia. Choć posłowie mieli wątpliwości co do tego, czy resort jest przygotowany merytorycznie, by przygotować taki akt.

- Czy Ministerstwo Zdrowia jest przygotowane do tego, żeby wybrać w rozporządzeniu metody, które pozwolą na odpowiednie unieszkodliwienie odpadów, bo jeżeli nie, to każda nasza poprawka budzi wątpliwości – mówił poseł Władysław Szkop (niezrzeszony).

Przedstawiciele resortu zdrowia odpowiadali jednak, że są gotowi do podania odpowiednich metod i parametrów, jakie powinny być uzyskiwane przy unieszkodliwianiu.

Podczas poprzedniego posiedzenia podkomisji posłowie wprowadzili do projektu nowelizacji ustawy zapis, który mówił, że odpady medyczne mogą być przetwarzane termicznie jedynie w spalarniach. Podczas wtorkowego posiedzenia parlamentarzyści wycofali się z tego zapisu...

Projekt dopuszczający alternatywne wobec spalania metody utylizacji szpitalnych odpadów, czyli autoklawowanie i sterylizację został przyjęty przez rząd w marcu tego roku. Od 2005 r. obowiązują zapisy, które dopuszczają jedynie spalanie odpadów medycznych w spalarniach. W latach 2002-2005 prawo dopuszczało też alternatywne metody.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze