Sejmowa komisja za projektem dopuszczającym mrożenie zarodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 15:24

Tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dopuszczenie metody in vitro nie tylko dla par - zakłada projekt nowelizacji ustawy transplantacyjnej, który w środę (13 lipca) poparły sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Sejmowa komisja za projektem dopuszczającym mrożenie zarodków

Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny odrzuciły projekt Bolesława Piechy (PiS) zakazujący in vitro.

Projekt, który poparły komisje, uzupełnia ustawę transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania metody in vitro. Został przygotowany przez zespół ekspertów i złożony w Sejmie w 2009 roku przez b. ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD).

Posłowie wprowadzili do projektu zakaz niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Dotychczasowy zapis przewiduje, że nie można niszczyć takich zarodków bez woli dawców gamet.

Projekt dopuszcza m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków. Zakłada licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro; umożliwia korzystania z metody in vitro nie tylko parom. Jednym z założeń projektu jest traktowanie in vitro jako świadczenia licencjonowanego. Projekt zakłada też stosowanie diagnostyki preinplantacyjnej.

Na początku stycznia do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, która została powołana do rozpatrzenia projektu Balickiego, trafiły też projekty ustaw dotyczące in vitro i regulujące kwestie bioetyczne zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i posła Bolesława Piechę (PiS). Podkomisja zdecydowała, że bazowym będzie projekt Balickiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum