Sejmowa komisja przeciw palarniom w szpitalach psychiatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2011 21:04

Sejmowa komisja zdrowia będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie poselskiej nowelizacji ustawy antynikotynowej, która przywróciłaby możliwość istnienia palarni w szpitalach psychiatrycznych i oddziałach zamkniętych szpitali "ogólnych".

Sejmowa komisja przeciw palarniom w szpitalach psychiatrycznych
Projekt nowelizacji zgłosiła grupa posłów pod kierunkiem Marka Balickiego (SLD). Jak podkreślał, jest to przywrócenie zapisu, jaki pierwotnie prezentował rząd w uchwalonej w zeszłym roku ustawie antynikotynowej. Sejm był za utrzymaniem możliwości budowy palarni w szpitalach dla psychicznie chorych, ale wykreślił to Senat.

- Gdy w Sejmie głosowane były poprawki Senatu sprawa ta została przeoczona - mówił w czwartek (26 maja) Balicki w czasie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Jak podkreślał, potrzeba palenia u pacjentów oddziałów psychiatrycznych często wynika ze specyfiki ich schorzenia. Ustawa antynikotynowa, która weszła w życie w połowie listopada 2010 roku, wprowadziła m.in. całkowity zakaz palenia na terenie zoz-ów.

Balicki przypomniał informacje mediów, według których zakaz palenia w szpitalach psychiatrycznych jest obchodzony przez palenie w toaletach i innych niedozwolonych miejscach, a poza tym taki zakaz "tworzy zagrożenie pożarowe". Oświadczył, że takiej zmiany oczekują lekarze psychiatrzy (on sam ma taki zawód).

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk poinformował komisję, że resort nie popiera tej nowelizacji. - Jest ona sprzeczna z celami polityki zdrowotnej państwa - oświadczył.

Zgodnie z tzw. ustawą antynikotynową zakaz palenia obowiązuje w środkach transportu publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem objęte zostały także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty i obiekty sportowe.

W głosowaniu 19 członków komisji opowiedziało się przeciw projektowi, za było 9, a 4 wstrzymało się od głosu. Oznacza to jedynie tyle, że komisja będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie nowelizacji - co nie przesądza ostatecznego wyniku głosowania całej izby.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum