Sejmowa Komisja Zdrowia: od przyszłego roku nowy algorytm

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 18:04

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła w czwartek (3 września) projekt ustawy zmieniającej algorytm podziału środków z NFZ. Rząd chce by nowe zasady podziału pieniędzy z NFZ zaczęły obowiązywać już z początkiem 2010 r.

Sejmowa Komisja Zdrowia: od przyszłego roku nowy algorytm
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najbiedniejsze województwa dostaną więc więcej pieniędzy na leczenie. Powinno to poprawić w nich dostęp do świadczeń. Oznacza to, że w bardziej zamożnych regionach pula na ochronę zdrowia pozostanie taka sama, czyli de facto pieniędzy będzie mniej.

Mazowsze, Śląsk, Dolny Śląsk oraz województwo zachodniopomorskie stracą. Zyskać mają m.in. województwa podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie czy podlaskie.

Nowelizacja ustawy zmieniająca zasady podziału środków NFZ musi być zdaniem rządu uchwalona jeszcze w tym miesiącu. Jeśli to się uda, plan finansowy NFZ na przyszły rok będzie przygotowany na nowych zasadach. Właśnie z powodu zmian w algorytmie, dotychczas zgłoszonej propozycji planu NFZ na rok 2009 resorty finansów i zdrowia nie przyjęły.

Jakub Szulc - wiceminister zdrowia zapowiedział, że w planie na 2010 rok przewidziano rozdysponowanie większość z funduszu rezerwowego wynoszącego ok. 2,7 mld zł. Pieniądze te uzupełnią braki wynikające z niższego wpływu składek. Premier wycofał się jednak z zaplanowanej na 2010 rok podwyżki składki na zdrowie.

W przyszłym tygodniu w czasie jednego posiedzenia ma się odbyć drugie i trzecie czytanie projektu w Sejmie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum