Sejmowa Komisja Zdrowia o ustawie antynikotynowej i paleniu w restauracjach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2010 16:12

Właściciele restauracji z co najmniej dwoma salami konsumpcyjnymi będą mogli w jednej z nich umożliwić klientom palenie tytoniu.

Senacką poprawkę o tej treści do tzw. ustawy antynikotynowej poparła sejmowa komisja zdrowia. W znowelizowanej w marcu przez Sejm ustawie znalazł się zapis, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby wydzielić sale dla palących.

Część posłów z komisji zdrowia, która poparła poprawkę Senatu, przekonywała, że jest ona lepsza od przyjętego w ustawie zapisu. – Ta poprawka jest lepsza, bo sprawia, że nie będzie decydować wolność wyboru restauratora, ale decydujące będą warunki, które wszyscy równo będą musieli spełnić – przekonywał szef komisji Bolesław Piecha (PiS).

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) przypomniała, że ci restauratorzy, którzy mają jedną salę lub lokal mniejszy niż 100 m kw., mogą wybudować gdzieś w pobliżu restauracji palarnię, np. w piwnicy (w załączniku do ustawy szczegółowo zdefiniowano palarnię m.in. jako pomieszczenie trwale oddzielone od pozostałych pomieszczeń, zamknięte, wyposażone w drzwi zamykane automatycznie, z wentylacją zapewniająca co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny i z systemem specjalistycznych filtrów).

Beata Małecka-Libera (PO) mówiła, że ta poprawka nie jest idealna, ale jest dużo lepsza od przyjętego zapisu. – Jesteśmy za ochroną biernych palaczy, poszerzaniem obszarów wolnych od dymu, ale musimy pamiętać, że palenie tytoniu w Polsce jest dopuszczone. To jest nasz kompromis.

Zgodnie z przyjętą przez komisję poprawką, jedno z dwóch pomieszczeń, w którym palenie będzie dopuszczone, będzie musiało być szczelnie zamykane, wentylowane, a dym nie będzie mógł przenikać do innych sal.

Komisja poparła również kilka innych poprawek Senatu, m.in. doprecyzowujących miejsca, w których palarnie będą mogły powstać. Zgodnie z przyjętymi przez komisję propozycjami Senatu będą to m.in. hotele i obiekty służące obsłudze podróżnych. Komisja poparła propozycję senatorów, by palarni nie tworzyć w szkołach, zakładach opieki zdrowotnej i placówkach oświaty.

Uchwalona na początku marca przez Sejm ustawa wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych, takich jak m.in. środki transportu publicznego (taksówki, samochody służbowe) oraz w publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci i na przystankach komunikacji miejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum