Sejm zajmie się projektem przewidującym karanie za stosowanie in vitro

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 02 września 2009 12:01

Na najbliższym posiedzeniu Sejm pracować będzie nad projektem obywatelskim przepisów, zakładających m.in. karanie za stosowanie metody zapłodnienia in vitro. Na pewno wywoła to ogromne emocje - powiedział w TVN24 marszałek Bronisław Komorowski.

Sejm zajmie się projektem przewidującym karanie za stosowanie in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Sejmu trafiły również inne projekty w sprawie in vitro: dwa PO oraz po jednym przygotowanym przez PiS i Lewicę. 

Jak poinformował marszałek, projekty Lewicy i PiS zawierają mankamenty i muszą być poprawione, natomiast projekty Platformy dopiero zostały złożone i muszą być sprawdzone przez prawników pod kątem formalnym.

Komorowski podkreślił, że jeśli prawnicy nie skończą sprawdzania pozostałych projektów, w przyszłym tygodniu tylko ten obywatelski zostanie poddany pod debatę sejmową. Jego zdaniem, najlepiej byłoby, gdyby złożone projekty trafiły jak najszybciej do komisji sejmowej, a posłowie mogli je rozpatrywać jednocześnie.

Marszałek Sejmu podkreślił, że kwestia in vitro jest bardzo trudnym problemem, a pośpiech może oznaczyć tylko gorsze rozwiązanie prawne. Zapewnił, że będzie sprzyjał znalezieniu „rozwiązania kompromisowego, a więc wymagającego żmudnej pracy nad projektami, nieodrzucania innych, badania wszystkich projektów jako równoprawnych i równorzędnych”.

Pod obywatelskim projektem ustawy o in vitro, wprowadzającej zakaz stosowania tej metody, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Contra in Vitro" zebrał 150 tysięcy podpisów.

Komitet chce dodania do artykułu 160 kodeksu karnego zapisu w brzmieniu: "Kto doprowadza do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki (zapłodnienie in vitro) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Artykuł 160 kk mówi o karze do trzech lat więzienia za narażenie na "bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu".

Kolejny zapis, proponowany przez komitet, przewidywałby karę od 5 do 25 lat więzienia za przeprowadzanie eksperymentów na embrionach.

Karany miałby być także handel embrionami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum