Sejm: ustawa podwyższająca zasiłek pielęgnacyjny - do komisji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2015 14:19

Sejm zdecydował 10 lipca o skierowaniu do prac w komisji projektu ustawy podwyższającego zasiłek pielęgnacyjny. Projekt dwa lata temu zgłosił klub SLD.

Sejm: ustawa podwyższająca  zasiłek pielęgnacyjny - do komisji
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie zmieniła się od 2006 r. Fot. Archiwum RZ

Za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych było 202 posłów, 215 głosowało przeciwko, a trzech wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do prac w sejmowej komisji polityki społecznej.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie. Przysługuje on niepełnosprawnym dzieciom, osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia, a także  osobom, które ukończyły 75 lat.

Jak podkreślali autorzy projektu, choć zasiłek pielęgnacyjny, tak jak pozostałe świadczenia rodzinne,  podlega weryfikacji co 3 lata, to od września 2006 r. jego wysokość się nie zmieniła.

Wnioskodawcy proponowali, aby kwotę zasiłku od 2014 r. ustalić w wysokości 200 zł, natomiast od 2015 r. przeprowadzać coroczną waloryzację opartą jedynie na średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym.
 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum