Sejm: ustawa o odpadach medycznych uchwalona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 15:24

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy. Nadal będzie można tylko spalać odpady medyczne.

Zwolennicy alternatywnych metod unieszkodliwiania odpadów medycznych przegrali w Sejmie.

Sejm przyjął w piątek ( 22 stycznia) prawie wszystkie poprawki Senatu do ustawy o odpadach. Zakłada ona m.in., że metodą utylizacji zakaźnych odpadów medycznych będzie – jak dotąd – ich spalanie.

Poprawki Senatu miały głównie charakter redakcyjny lub doprecyzowujący.

Prace nad tą nowelizacją zarówno w Sejmie, jak i w Senacie koncentrowały się na dyskusji o wprowadzeniu innych – niż spalanie – metod utylizacji odpadów medycznych. Taka propozycja zawarta była w rządowym projekcie. Chodziło o unieszkodliwianie odpadów medycznych m.in. poprzez sterylizację w autoklawach.

W Sejmie z powodu odrzucenia rządowych propozycji nowela została uchwalona niewielką większością głosów; PO zapowiedziała, że w Senacie wniesie poprawki dot. alternatywnych metod niszczenia odpadów. Ostatecznie Senat nie poparł rządowych propozycji.

Zgodnie z nowymi zasadami nie będzie można wywozić poza granice województwa odpadów niezawierających odpadów niebezpiecznych. Będą one musiały być zagospodarowywane lub utylizowane tam, gdzie zostały wytworzone, chyba że bliżej będzie instalacja do unieszkodliwiania odpadów – np. spalarnia w sąsiednim województwie.

Prace nad ustawą trwały od 15 lipca 2009. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum