Sejm ułatwił pochówki dzieci, które urodziły się martwe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2011 19:45

Sejm uchwalił w czwartek (26 maja) przepisy dotyczące pochówków martwo urodzonych dzieci. Nowelizacja usuwa biurokratyczne przeszkody, z jakimi mogą zetknąć się rodzice, którzy chcą zorganizować taką ceremonię. Nie będzie im już potrzebna adnotacja urzędu o zarejestrowaniu zgonu.

Sejm ułatwił pochówki dzieci, które urodziły się martwe
Zmianę ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych poparło 430 posłów. Dwóch było przeciw. Projekt uchwalonej w czwartek nowelizacji powstał w komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo". Początkowo chciano zmienić Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z pierwotną propozycją do aktu urodzenia martwego dziecka nie byłoby konieczne wpisywanie jego imion i płci.

Kwestia ta jest znacząca, bo bez aktu urodzenia nie jest możliwe wydanie karty zgonu, zaś bez tej karty przeprowadzenie ceremonii pochówku może okazać się bardzo utrudnione. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi bowiem, że "jeden z egzemplarzy karty zgonu, zawierającej adnotację urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu, przedstawia się administracji cmentarza w celu pochowania zwłok".

Jednak w trakcie prac parlamentarnych, za radą MSWiA, zmieniono pierwotny pomysł. Ostatecznie znowelizowano nie Prawo o aktach stanu cywilnego, lecz Ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nowelą uchwaloną w czwartek, bez względu na czas trwania ciąży, w razie pochówku dziecka martwo urodzonego, nie będzie wymagana adnotacja urzędu stanu cywilnego o zarejestrowaniu zgonu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum