Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2015 21:03

Samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów - zakłada tzw. ustawa antysmogowa uchwalona w środę wieczorem (5 sierpnia) przez Sejm.

Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową
Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową. Fot. Fotolia

Ustawa jest potrzebna, bo Polska od lat ma najbardziej w UE zanieczyszczone powietrze. Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 285 posłów, 145 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska ma sprecyzować obecne przepisy tak, by sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Uchwała będzie musiała jednak określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami.

Poza tymi wymogami uchwała będzie mogła też określić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły wskazać rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazywała Najwyższa Izba Kontroli, która stwierdziła w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum