Sejm: trwają prace nad ustawą o uzgodnieniu płci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 10:01

Posłanka Anna Grodzka zaprezentowała w Sejmie projekt Twojego Ruchu o uzgodnieniu płci. Środowiska prawicowe uznały projekt za atak na rodzinę.

Sejm: trwają prace nad ustawą o uzgodnieniu płci

Projekt budził sprzeciwy, mimo że od lat 60. w Polsce osoby, które utożsamiają się z inną płcią, niż ta związana z ich wyglądem i dokumentami, mogą dokumenty i wygląd dostosowywać do płci odczuwanej.

Środowiska prawicowe uznały projekt za atak na rodzinę. Szczególną krytykę wywołał przepis, który pozwala, by interpłciowe dzieci (dawniej nazywane obojnakami lub hermafrodytami, bo mają fizyczne cechy obu płci) mogły przechodzić leczenie hormonalne i operację od 13. roku życia. Wtedy jest już pewność co do ich płci psychicznej, a dopiero rozpoczyna się okres dojrzewania.

Jak mówiła Grodzka, dzisiaj interpłciowe dzieci są okaleczane jako niemowlęta. Rocznie w Polsce dokonuje się kilkaset takich operacji, gdzie lekarz z rodzicami arbitralnie decydują o płci dziecka. Potem okazuje się, że jego płeć psychiczna jest inna. Dlatego projekt zakazuje takich ingerencji przed osiągnięciem 13 lat. Wymagana jest świadoma decyzja dziecka, zgoda rodziców, sądu i specjalistów.

Przeciw ustawie wypowiedział się tylko PiS. Głosowanie nad projektem ma odbyć się w piątek (6 grudnia).

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum