Sejm rozpoczął debatę nad projektem zaostrzającym ustawę aborcyjną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 16:59

W czwartek (26 września) po południu Sejm rozpoczął debatę nad obywatelskim projektem zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Projekt wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej - w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby.

Sejm rozpoczął debatę nad projektem zaostrzającym ustawę aborcyjną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgłoszenie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zapowiedziały PO i SLD; projektu nie poprze również Ruch Palikota.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.

Autorzy projektu chcą zakazać "aborcji eugenicznej", ponieważ z tego powodu wykonywanych jest najwięcej zabiegów.

Przed debatą Fundacji Pro zorganizowała pikietę przed Sejmem. Kaja Godek, która w imieniu wnioskodawców w Sejmie przedstawia projekt, zapowiedziała, że będzie mówić tylko prawdę, bo "prawda o aborcji, jeśli wychodzi na jaw, od razu powoduje, że ludzie są jej przeciwni". Podkreśliła, że dzieci chore powinny mieć takie samo prawo do życia jak dzieci zdrowe.

Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro przypomniał, że znacząca większość Polaków potępia aborcję i wyraził nadzieję, że będzie to miało wpływ na sumienia posłów, podobnie jak 400 tys. podpisów zebranych pod projektem.

To już druga w tej kadencji próba zmiany prawa określającego, w jakich sytuacjach można przerwać ciążę.

Rok temu również próbowano wprowadzić zakaz "aborcji eugenicznej". Rozpatrywano wtedy dwa projekty: zaostrzający i liberalizujący ustawę. Pierwszy zgłoszony był przez Solidarną Polskę, drugi - przez Ruch Palikota. Natomiast pod koniec poprzedniej kadencji Sejm rozpatrywał projekt całkowicie zakazujący aborcji zgłoszony również przez Fundację Pro.

W myśl ustawy obowiązującej od 1993 r. aborcję można przeprowadzić w przypadkach uszkodzenia lub choroby płodu, a także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze