Sejm przyjął ustawę "żłobkową"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2011 10:44

W środę (5 stycznia) Sejm przyjął ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która ma ułatwić zakładanie żłobków. Określa też standardy, jakie muszą spełniać te placówki.

Sejm przyjął ustawę "żłobkową"

Ustawa przewiduje, że żłobki przestaną być ZOZ-ami, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmieni się także kadra – oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną m.in. pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia do trzeciego lub czwartego roku życia.

Ustawa wprowadza też takie formy opieki, jak klubik dziecięcy dla dzieci od roku do trzech lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki ma być opiekun dzienny: może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci.

Nowe przepisy zachęcają także do legalnego zatrudniania niań, za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa oraz do tworzenia żłobków przy zakładach pracy – koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Obecnie opieką żłobkową objętych jest ok. 2 proc. dzieci w Polsce.

Za przyjęciem ustawy było 397 posłów, jeden był przeciwko, a 38 wstrzymało się od głosu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum