Sejm: projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji skierowany do komisji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2011 14:29

Sejm zdecydował w piątek (1 lipca) o skierowaniu do prac w komisji nadzwyczajnej obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującego aborcji. Posłowie nie poparli wniosku SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Sejm: projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji skierowany do komisji

Za odrzuceniem projektu głosowało 151 posłów; 254 było przeciwnych; 11 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu uczestniczyło 416 posłów. Projekt został skierowany do komisji nadzwyczajnej - wniosek w tej sprawie zgłosił Bolesław Piecha (PiS).

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zakłada wykluczenie z prawa tych wyjątków, które dopuszczają w Polsce aborcję. Podpisało się pod nim ponad 450 tys. osób. Autorzy projektu chcą także zmiany tytułu obowiązującej ustawy na: "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia".

Argumentują, że ludzkie życie, także w fazie prenatalnej, chroni konstytucja. Ich zdaniem, ustawa, która dopuszcza przerywanie ciąży w niektórych przypadkach, jest więc niezgodna z ustawą zasadniczą. Podkreślają, że nie ma żadnych przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było gorzej chronione, niż w jakiejkolwiek innej fazie rozwoju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum