Sejm popiera poprawki Senatu ws. zwolnień chorobowych sędziów i prokuratorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2014 11:20

Sejm zaakceptował w piątek (14 marca) poprawki Senatu do noweli wprowadzającej dla sędziów i prokuratorów takie same zasady wynagrodzenia za okres choroby, jak wobec pozostałych ubezpieczonych. Za tzw. chorobowe grupy te mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Senat zaproponował do ustawy 10 poprawek, w tym takie, które dają sędziom i prokuratorom możliwość odwołania się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS. W czwartek wieczorem w debacie, a w piątek w głosowaniu Sejm zaakceptował te propozycje - tak też rekomendowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Rząd, który przygotował zmiany przepisów, przyznawał, że sędziowie, a także prokuratorzy - w ramach swych obowiązków - sprawują specyficzny rodzaj służby państwowej, dlatego też nie można mówić o tym, iż są zatrudnieni w klasycznym sensie tego słowa - ich sytuacja jest raczej podobna do służb mundurowych. Zaproponowano zatem, by kwestie świadczeń za zwolnienia chorobowe regulować w ustawach właściwych dla tych zawodów, ale tak samo jak stanowi powszechna reguła z Kodeksu pracy, odnosząca się do pracowników. Świadczenia te mają więc wynosić 80 proc.wynagrodzenia, jak u innych zatrudnionych, co stanowi Kodeks pracy. 


Ustawa przewiduje wyjątki, np. w sytuacji, gdy zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi sędziego lub prokuratora, atakiem na niego, wtedy sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia. 

Podobnie jak w powszechnym systemie ubezpieczeń 100 proc. wynagrodzenia będzie też przysługiwać, gdy zwolnienie lekarskie wynika z tego, że sędzia lub prokuratorka jest w ciąży. 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum