×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: Federacja Porozumienie Zielonogórskie/Rynek Zdrowia09 grudnia 2015 13:39

W czwartek (10 grudnia) prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski przedstawi w Sejmie RP obywatelski projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - poinformowano na portalu Federacji.

Sejm: pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tej kadencji będzie to już drugie podejście - zaplanowane w ubiegłym tygodniu pierwsze czytanie się nie odbyło, z powodu zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Mamy nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem i o godz. 13-tej posłowie wysłuchają argumentów, dlaczego trzeba przywrócić normalność w zasadach refundacji leków" - czytamy w komunikacie.

W swoim projekcie Porozumienie Zielonogórskie proponuje m.in., by refundacja leków była uwarunkowana jedynie wskazaniami medycznymi (o których zgodnie ze swoją wiedzą decyduje lekarz), nie zaś decyzjami urzędników. Dlaczego to takie ważne? 

- Obecnie obowiązujące przepisy refundacyjne są niekorzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert PZ. - Wystawianie recept stało się znacznie bardziej czasochłonne niż było to przed wejściem w życie aktualnej ustawy, bo lekarz musi dokładnie sprawdzić, czy w danym schorzeniu refundacja obowiązuje i w jakiej wysokości. Zasady mogą się zmieniać, bo co dwa miesiące minister zdrowia wydaje obwieszczenie, w którym jest to uregulowane.

Jak przekonują autorzy, zabrany na czynności biurokratyczne czas, który lekarz powinien poświęcić choremu podczas wizyty, to tylko jedna z uciążliwości obecnego systemu refundacyjnego. Kolejna sprawa to absurdy związane z samą refundacją, które są na porządku dziennym w każdej praktyce. Joanna Zabielska-Cieciuch tłumaczy to na konkretnym przykładzie:

- Np. pacjent, cierpiący od lat na alergię, przychodzi po receptę na stosowany przez niego od dawna lek przeciwalergiczny. Jednak według urzędników, ten konkretny lek jest refundowany tylko w alergicznym nieżycie nosa. Tymczasem pacjent akurat ma wysypkę na skórze. Nie jest przy tym istotne, że ten medykament będzie u niego skuteczny. Lekarz musi wystawić receptę na 100 proc. W przeciwnym razie po kontroli NFZ sam będzie musiał za niego zapłacić. Mamy dziesiątki takich przykładów, gdy lekarze są karani za to, że kierowali się wiedzą medyczną, skutecznością leku w danej chorobie i dobrem pacjentów.

Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego dodaje, że w gąszczu zmieniających się wskazań refundacyjnych lekarz może też się zwyczajnie pomylić. A taka pomyłka jest przez NFZ traktowana niemal jak przestępstwo wyłudzania nienależnej refundacji.

Lekarze są przekonani, że taki system prowadzi jedynie do ograniczania refundacji, czego dowodem jest „zaoszczędzenie” w ten sposób ok. 2 mld zł przez NFZ w ciągu ostatnich lat obowiązywania ustawy. Są to jednak oszczędności kosztem chorych (którzy coraz częściej muszą w pełni płacić za leki) oraz karanych finansowo lekarzy - oceniają.

Więcej: www.federacjapz.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze