Sejm nie zgodził się na maszty telefonii komórkowej w uzdrowiskach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2011 10:59

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zezwalała na stawianie stacji bazowych telefonii komórkowej w najbardziej chronionym obszarze uzdrowisk - w tzw. strefie A.

Sejm nie zgodził się na maszty telefonii komórkowej w uzdrowiskach

Posłowie głosowali w piątek nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych.

Strefa A obejmuje budynki związane z lecznictwem i obiekty służące obsłudze pacjenta lub turysty, np. pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Te ostatnie - zgodnie z ustawą - nie mogą utrudniać funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. W strefie A obowiązywać ma zakaz budowy m.in. stacji paliw i obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m kw. W trakcie prac w Sejmie zrezygnowano z określenia minimalnej wielkości tej strefy; gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

Ustawa określa też powierzchnię terenów biologicznie czynnych w uzdrowiskach. W strefie A mają one stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni. Natomiast w strefie B, obejmującej strefę A i jej sąsiedztwo, zieleń ma zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni. W strefie C - przylegającej do strefy B i mającej wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych - udział terenów biologicznie czynnych ma wynosić co najmniej 45 proc.

Senat na początku lutego wprowadził do ustawy poprawkę, która zmniejszała powierzchnię terenów biologicznie czynnych w strefie C do 35 proc. W piątek jednak Sejm ją odrzucił.

Posłowie przychylili się natomiast do poprawki Senatu, która zakłada, że przewidywany zakaz budowy w strefie A jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały prawo do nieruchomości przed październikiem 2005 roku, czyli przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum