Sejm: nie będzie więzienia za in vitro

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia   • 11 września 2009 11:00

Posłowie odrzucili projekt, w którym za dokonanie zapłodnienia in vitro miałaby grozić kara do trzech lat więzienia, za eksperymenty na embrionach

Sejm: nie będzie więzienia za in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejmową debatę rozpoczął obywatelski projekt zgłoszony przez Komitet Contra in Vitro. Podpisało się pod nim 160 tysięcy osób przeciwnych legalizacji sztucznego zapłodnienia. Prezentujący go podkreślali, że swoje stanowisko wywodzą z nauczania Kościoła.

Jak podaje Rzeczpospolita, Contra in Vitro zaproponowało wyłącznie zmiany w kodeksie karnym. I tak za dokonanie zapłodnienia in vitro miałaby grozić kara do trzech lat więzienia, za eksperymenty na embrionach – od pięciu do 25 lat, a za handel embrionami – nie mniej niż trzy lata więzienia.

Ludwik Skurzak, wiceprzewodniczący społecznego komitetu, prosił posłów, aby nie odrzucili projektu w pierwszym czytaniu oraz by do czasu rozstrzygnięcia, czy metoda in vitro w ogóle jest dopuszczalna, by „każdego dnia nie przybywało kolejnych embrionów, z którymi nie wiadomo, co potem zrobić”.

Projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu. Głosowało za tym 244 posłów, 162 było przeciwnych, a dziesieciu wstrzymało się od głosu.

Zdaniem PO i Lewicy, był to naprawdę zły projekt, który nie rozwiązywał problemu a tylko nakładał kary za zapłodnienie in vitro.

W opinii posłów tych klubów, 25 lat więzienia zarezerwowane jest dla najcięższych zbrodni, a projekt nakłada ją na ludzi, którzy pragną mieć dziecko.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach opowiedziały się jedynie kluby PSL i PiS. W czasie tego głosowania posłowie nie byli objęci dyscypliną, każdy miał głosować w zgodzie z sumieniem.

Pozostałymi projektami ustawy bioetycznej Sejm zajmie się w październiku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum