Sejm: nie będzie odszkodowania dla Danii ws. ratownictwa medycznego

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 21:51

Głosowanie za ustawą o ratyfikacji porozumienia o zmianie i zakończeniu umowy między Polską a Danią dot. ochrony inwestycji - zapowiedzieli przedstawiciele klubów podczas środowej (7 lutego) debaty w Sejmie. Głosowanie w czwartek.

Sejm: nie będzie odszkodowania dla Danii ws. ratownictwa medycznego. Fot. strona internetowa Falck

Sprawa ma związek z obawami dotyczącymi ew. postępowania odszkodowawczego za inwestycje poczynione w ramach ratownictwa medycznego przez stronę duńską. Takie wątpliwości zgłaszała m.in. Anna Banaszewska z Konfederacji Lewiatan 6 lutego w czasie obrad sejmowej komisja zdrowia, obradującej nt. tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zakłada ona, że prywatne podmioty takie świadczenia będą mogły realizować do końca 2018 r. Z systemu zniknąć musi niemal 10 proc. karetek.

Banaszewska podkreślała, że choć w komunikacie ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek (5 lutego) można przeczytać, że Dania zwróciła się do Polski z propozycją zawarcia porozumienia rozwiązującego tę umowę, to informacja z ambasady Danii, którą otrzymała Konfederacja Lewiatan, mówi, że ''Królestwo Danii nie potwierdza gotowości do zawarcia tego porozumienia''.

Czytaj: Państwowe ratownictwo coraz bliżej. Z systemu wypadnie 135 niepublicznych karetek

Z kolei wg firmy Falck Medycyna Sp. z o.o., trwający proces legislacyjny jest ''prowadzony w sposób nietransparentny, a jego skutki narażają nas, jako obywateli nie tylko na utratę miejsca pracy, ale także na ponoszenie kosztów odszkodowania, jakie przyjdzie zapłacić Polsce w związku z naruszeniem Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Królestwa Danii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisana w Kopenhadze w dniu 1 maja 1990 r. (Dz. U. z 1992 Nr 28 Poz. 122.)''.

Podmiot podkreśla, że umowa ta wciąż obowiązuje i będzie podstawą skutecznego roszczenia Falcka w sporze z polskim rządem.

Czytaj: Falck po Komisji Zdrowia: znikną miejsca pracy, przyjdzie zapłacić odszkodowania

Porozumienie z Królestwem Danii zawarto przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, w Kopenhadze 1 maja 1990 r.

Jak poinformowała w środę (7 lutego) PAP, przedstawiciele klubów argumentowali, że korzystanie z tego typu zapisów "przestało być konieczne" w związku z wejściem Polski do UE. Jak wynika z uzasadnienia projektu, obowiązywanie umowy jest ponadto kwestionowane przez Komisję Europejską, z uwagi na niezgodność Umowy z prawem UE. W uzasadnieniu wskazano, że zarówno Dania, jak i Polska "wyrażają wolę rozwiązania Umowy". Oznacza to, że zakończenie umowy nie będzie miało negatywnych skutków gospodarczych czy społecznych - zaznaczono w depeszy PAP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum