Sejm: jest zielone światło dla "małej" nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2013 11:44

W środę (22 maja) posłowie sejmowej Komisji Zdrowia przyjęli propozycje zmian tzw. małej nowelizacji ustawy o refundacji leków. Chodzi o wprowadzenie uproszczenia procesu wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku oraz odejście od przymusowego obniżenia ceny kolejnych odpowiedników.

Sejm: jest zielone światło dla "małej" nowelizacji ustawy refundacyjnej
Jak przypomniał poseł sprawozdawca, Marek Orzechowski, ustawa refundacyjna wprowadziła konieczność składania wraz z wnioskiem refundacyjnym analizy HTA (analiza efektywności klinicznej, ekonomiczna, wpływu na system ochrony zdrowia), a także jej oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Nowelizacja ustawy ma na celu uproszczenie procedur przy ponownym składaniu wniosku.

- W obecnym systemie prawnym brak także regulacji określającej w prosty sposób ustalania ceny dla kolejnych decyzji refundacyjnych. Obecnie obowiązująca ustawa zawiera osobne kryteria cenowe dla leków, które nie posiadają żadnego odpowiednika w danym wskazaniu oraz dla tych, których odpowiednik jest już refundowany. W tym drugim przypadku urzędowa cena nie może być wyższa niż 75 proc. urzędowej ceny zbytu - mówił Orzechowski.

Resort zdrowia obawia się, że część firm oferujących tanie leki może nie być zainteresowanych opłacaniem kolejnych badań i analiz, które musiałyby dołączyć do wniosków o objęcie refundacją ich produktów. Producenci nie byliby też zainteresowani drastycznym obniżaniem cen leków, by wejść na wykazy refundacyjne.

- Celem zmiany jest to, by cena leku podana w nowym wniosku refundacyjnym była ceną na dzień złożenia decyzji refundacyjnej - dodał poseł Orzechowski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neuman wyraźnie odróżnił obecnie omawiane zmiany od pozostałych, zawartych w projekcie założeń do ustawy refundacyjnej, czyli dużej nowelizacji. Wynika to z presji czasu. Zgodnie z ustawą refundacyjną, decyzje o objęciu refundacją leków zostały podjęte na okres 2 lat i wygasają 31 grudnia 2013 r. Jeśli obecnie refundowane leki mają pozostać na wykazach, podmioty odpowiedzialne muszą złożyć wnioski do końca czerwca. W przeciwnym wypadku, 1 stycznia 2014 r. wygasłyby decyzje refundacyjne dla ponad 2500 leków, które od tego dnia byłby pełnopłatne.

W opinii wiceministra Neumana, poselski projekt zmiany ustawy jest zbieżny z proponowanymi zmianami, które resort przygotowuje przy okazji dużej nowelizacji.

- Obecnie projekt założeń do zmiany ustawy refundacyjnej jest na etapie zewnętrznych konsultacji. Harmonogram prac przewiduje, że na początku czerwca zostanie przyjęty przez kierownictwo resortu, a po wakacjach będzie procedowany w Parlamencie.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego, wyrazili apel o szybkie uchwalenie małej nowelizacji.

- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego popiera nowelizację, która usuwa niewątpliwą lukę w prawie. Wprowadza uproszczony wniosek o przedłużenie pozwolenia na refundację i rozpatrzenie go w obowiązujących terminach. Usuwa też ogromną niepewność prawną, co do stosowania systemu cen - mówił prezes Związku, Cezary Śledziewski.

Również Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny ZP Infarma, przyznał, że od miesięcy przemysł czeka na tę nowelizację.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum