Sejm: jest już projekt ustawy o izbach lekarskich

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2009 10:12

Sprawy przed sądami lekarskimi staną się jawne, a poszkodowani pacjenci będą w nich stronami. Tak stanowi rządowy projekt ustawy o izbach lekarskich, skierowany do Sejmu.

Projekt ustawy opiera się na procedurze karnej. Wzmocni pozycję poszkodowanego pacjenta chcącego dochodzić odpowiedzialności lekarza przed sądem dyscyplinarnym.

Rozprawy przed sądem lekarskim mają stać się jawnymi. Obecnie mogą w nich uczestniczyć jedynie członkowie samorządu. Wyjątki od tej zasady będą takie jak w procedurze karnej. Także ogłoszenie orzeczenia stanie się jawne. Pacjent będzie mógł:
• aktywnie uczestniczyć w sprawie,
• składać wnioski dowodowe,
• mieć wgląd w akta sprawy,
• ustanowić dwóch reprezentujących go pełnomocników (spośród lekarzy, adwokatów lub radców prawnych).

W projekcie znajdują się również rozwiązania poprawiające sprawność postępowań dyscyplinarnych.  Jeśli obwiniony lub jego obrońca nie stawi się na sprawę bez usprawiedliwienia, będzie się ona toczyć pod ich nieobecność.

Gdy dowody zebrane w postępowaniu przemówią za tym, że lekarz popełnił ciężkie przewinienie zawodowe, a jego rodzaj wskaże, że wykonywanie przezeń zawodu zagraża pacjentom, sąd lekarski na wniosek rzecznika będzie mógł tymczasowo zawiesić mu prawo wykonywania zawodu albo konkretnych czynności.

Od prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego (II instancja) będzie przysługiwać kasacja do Sądu Najwyższego. Naczelna Rada Lekarska założy rejestr ukaranych lekarzy jawny dla tych, którzy wykażą, że mają interes prawny w zajrzeniu do niego.

Z rządowych propozycji zadoleni są przede wszystkim pacjenci:

– Projekt to krok w dobrą stronę, ale tylko o metr, a trzeba przejść kilometr – ocenia Adam Sandauer, honorowy przewodniczący stowarzyszenia Primum Non Nocere działającego na rzecz praw pacjentów. – Najważniejsze są zmiany w sądownictwie powszechnym, które ułatwią dochodzenie sprawiedliwości i odszkodowań ofiarom błędów medycznych, np. zdejmując z nich cały ciężar dowodzenia winy lekarza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum