Sejm: będzie posiedzenie Komisji Zdrowia ws. wiceministra zdrowia i p.o. prezesa NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 16:08

Na piątek (28 lutego) zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia ws. ostatnich publikacji dot. wiceministra Sławomira Neumanna oraz p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego - poinformował PAP przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS).

Latos dodał, że zwołał posiedzenie komisji na piątek na godz. 11.00. - Zaproszenie trafiło do ministra Arłukowicza oraz szefa NFZ. Będę też starał się zaprosić byłą prezes NFZ - stwierdził przewodniczący.

SLD wystąpiło do Latosa o pilne, nadzwyczajne posiedzenie komisji. - Tak, by minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i p.o. prezesa NFZ mogli przyjść i odpowiedzieć na wszystkie pytania - wyjaśnił w poniedziałek (24 lutego) rzecznik SLD Dariusz Joński.

Chodzi o publikację "Wprost", z której wynika, że Neumann od kilku miesięcy "walczy o interesy" prywatnej klinki Sensor. Według tygodnika, lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, pobierała od swych klientów dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ, w związku z czym Fundusz wypowiedział jej we wrześniu umowę.

Jak pisze "Wprost", Neumann "nagabywał" ówczesną prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz dzwoniąc i przesyłając pisma, w których domagał się wyjaśnień na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy kliniki. Ostatecznie Fundusz aneksował umowę z Sensor Cliniq do końca 2014 r. Neumann oświadczył, że występował do prezes NFZ ws. wypowiedzenia umowy z kliniką wyłącznie z prośbą o przestrzeganie terminów, a nie z sugestiami, jak rozstrzygnąć odwołania.

"Wprost" podał także, że p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia", gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Pakulski zaprzecza, że prosił o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA.

Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań". Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy. Minister zdrowia wystąpił do Rady NFZ, aby odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków na czas wyjaśnienia sprawy. Zapowiedział też, że zwróci się do CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dot. raportu śląskiego CBA.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum