Sejm będzie debatować o pomocy dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 09:58

Sejm, który w środę, 2 kwietnia, po godz. 9.00 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektami dot. pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Obradom towarzyszą dwa protesty: rodziców w Sejmie i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, którzy demonstrują przed Sejmem.

W porządku obrad Sejmu jest kilka projektów dotyczących pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych: propozycja rządowa (złożona w Sejmie przez posłów PO i PSL) nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, która dotyczy pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz trzy projekty (rządowy i dwa poselskie - PiS i SLD) w sprawie świadczeń przeznaczonych dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Protest rodziców trwa w Sejmie od 19 marca. Domagają się zwiększenia jeszcze w tym roku świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zaproponował jednak stopniową podwyżkę tego świadczenia.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, którego pierwsze czytanie odbyło we wtorek późnym popołudniem w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, świadczenie pielęgnacyjne od maja tego roku wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. - do 1200 zł, a od 2016 r. - do 1300 zł netto, czyli kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Rada Ministrów wygospodarowała na ten cel blisko 200 mln zł - przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Rodziców propozycja rządu jednak nie satysfakcjonuje - liczą, że w trakcie prac nad nią uda się podnieść wysokość świadczenia do oczekiwanego przez nich poziomu płacy minimalnej już w tym roku. Złożenie stosownej poprawki do projektu zapowiedział we wtorek szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

Na środę rano zaplanowane jest pierwsze czytanie trzech projektów (rządowego i dwóch poselskich: PiS i SLD), które dotyczą pomocy dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Rządowy projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ma przywrócić świadczenia pielęgnacyjne odebrane opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych na mocy przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum