Sejm: Ruch Palikota złożył projekt ustawy ws. "klubów konopnych"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2013 18:29

Klub Ruchu Palikota złożył w Sejmie projekt ustawy przewidujący, że co najmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć "klub konopny", w którym uprawiałyby i paliły marihuanę na własny użytek. Państwo powinno umożliwić ich rejestrację - uważa RP.

Sejm: Ruch Palikota złożył projekt ustawy ws. "klubów konopnych"
Poseł Ruchu Michał Kabaciński poinformował w piątek (24 maja), że projekt trafił już do laski marszałkowskiej.

- Głównym jego założeniem jest odciągnięcie "użytkowników rekreacyjnych" od świata przestępczego. Obecnie użytkownik konopi musi udać się do dilera, który nie sprawdza, czy ma on 18 lat, czy też nie. Nikt nie kontroluje, czy konopie, które są sprzedawane, są czyste. Dlatego uznajemy, że państwo, które nie chce wspierać mafii, powinno dawać możliwość rejestracji "klubów konopnych" - uzasadniał Kabaciński.

Jak dodał projekt zakłada, iż co najmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć "klub konopny". Wniosek o rejestrację miałyby one kierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według projektu, wniosków nie mogłyby składać osoby skazane za rozprowadzanie marihuany. - "Kluby konopne" są dla zwykłych użytkowników - zaznaczył Kabaciński.

Maciej Kowalski z Ruchu Wolnych Konopi przekonywał, że rozwiązania podobne do zaproponowanych przez Ruch Palikota, stosuje w dużej mierze np. Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, a w mniejszym stopniu także inne państwa europejskie.

Szef Wolnych Konopi Andrzej Dołecki poinformował, że w sobotę (25 maja) ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wyzwolenia Konopi, który - jak mówił - próbuje zmienić "chore prawo", które od 12 lat tworzy przestępców z normalnych obywateli naszego kraju.

Kabaciński przypomniał, że projekt RP dotyczy także m.in. kwestii leczenia substytucyjnego oraz dopuszczalnych wartości granicznych, czyli ilości środków uznawanych za nieznaczne.

Wedle obowiązujących obecnie przepisów prokurator lub sąd - w ściśle określonych okolicznościach - mogą podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Warunkiem jest to, że dana osoba ma niewielką ilość narkotyku na własny użytek i że stwierdzona zostanie niska szkodliwość społeczna czynu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum