Sejm: PO, PSL i Lewica przeciw utworzeniu krajowej sieci szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2009 10:02

Kluby PO, PSL i Lewicy opowiedziały się przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy, która miała utworzyć krajową sieć szpitali. Głosowanie odbędzie 8 października.

Zgodnie z ustawą, do sieci szpitali miały być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne.

W pierwszej kolejności byłby to te lecznice, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Będąc w sieci miałyby gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpitale poza siecią mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

PiS przekonywał, że zorganizowanie sieci szpitali pozwoli uzyskać lepszą kontrolę nad publicznymi pieniędzmi. Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślał, że jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy dziura w budżecie NFZ wynosi 219 mln zł. Według Piechy NFZ wnioskuje, by o taką właśnie kwotę zmienić jego plan finansowy.

Kluby parlamentalne, które opowiedziały się przeciw, podkreślały, że służbie zdrowia nie potrzeba centralnego, ręcznego sterowania i kolejnego grona decydentów.

– Nie potrzeba centralnego, ręcznego sterowania i kolejnego grona decydentów, którzy będą również pewnie pod wpływem polityki organizować sztuczne sieci szpitali – powiedziała Beata Małecka-Libera (PO).

Posłowie PO są zdania, że nie można odbierać samodzielności samorządom i narzucać im rozwiązanie w postaci sieci szpitali. Odrzucenia projektu chcą też Lewica i PSL.

Aleksander Sopliński z PSL podkreślił, że zagrożone będą szpitale, które znajdą się poza proponowaną siecią szpitali. – Oto odpowiedzialność bez możliwości finansowania zrzuca się na samorząd - to samorząd będzie likwidatorem wielu powiatowych szpitali – mówił.

Posłowie PiS zarzucili PO, że opowiada się przeciwko projektowi tylko dlatego, że przygotowała go opozycja.

Projekt negatywnie zaopiniował też rząd.

Wiceminister zdrowia Marek Haber zapewnił, że takie stanowisko rządu „nie wynika z faktu autorstwa”, ale z „podstawowego podejścia do kwestii zorganizowania funkcjonowania państwa”. Podkreślił, że proponowane przepisy zmierzają do scentralizowania decyzji w sprawie szpitali, a zdaniem rządu powinny o tym decydować samorządy.

W Polsce działa prawie 800 szpitali, w tym ponad 600 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 – samorządy powiatowe, a dla 200 – województwa. 58 placówek ma innych założycieli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum