SdPl-NL i Demokraci: trzy warunki kompromisu z PO ws. zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2008 12:11

Zdaniem szefa koła SdPl-Nowa Lewica Marka Borowskiego, trzy warunki kompromisu w sprawie służby zdrowia to powrót do założeń, które przewidywała pierwotna wersja reformy służby zdrowia, przyjęta przez PO w styczniu.

- W styczniu tego roku PO przewidywała, iż reforma będzie oparta na dobrowolnym przekształcaniu szpitali w spółki i obligatoryjnym wtedy, kiedy likwiduje się zadłużenie szpitala - powiedział Borowski. – Po drugie: reforma polegała na zapewnieniu większości udziałów samorządu w spółce, przy czym udziały te nie będą mogły być zbywane, a po trzecie - że przekształcone w spółki szpitale będą działały na zasadzie non-profit.

Jak dodał, PO z czasem, nie podając przyczyn, odstąpiła od tych zasad. Polityk SdPl przypomniał, że pytał o to minister zdrowia Ewę Kopacz podczas wtorkowych głosowań, jednak nie otrzymał odpowiedzi. W opinii szefa koła SdPl, Platformie może chodzić o to, by komercjalizacja szpitali stała się wstępem do ich prywatyzacji.

Poseł SdPl-NL, były minister zdrowia Marek Balicki zwrócił uwagę, że niebawem ustawy zdrowotne, w tym ta o przekształceniu ZOZ-ów w spółki kapitałowe trafi do Senatu, który może jeszcze wnieść do niej poprawki.

- To w ręku PO jest klucz do sukcesu, do rozwiązania tej sprawy. Konieczne jest zawarcie kompromisu i możliwe jest zawarcie kompromisu - przekonywał Balicki.

Balicki podkreślił, że aby kompromis w sprawie ustaw zdrowotnych był możliwy, PO musi spełnić trzy postawione jej przez polityków SdPl i DKP warunki.

- Gdyby Platforma wreszcie zdecydowała się na kompromis w tym polu, które sama zakreśliła, w styczniu jest możliwe dokończenie reformy. A reforma jest potrzebna, bo odrzucenie ustaw w całości pogłębi dzikie przekształcenia, dziką prywatyzację, która się w tej chwili dokonuje - podkreślił Balicki.

Zastrzegł jednak, że odpowiedzią na dziką prywatyzację nie może być ani łatwa, ani "złodziejska prywatyzacja", która nastąpiłaby, gdyby przyjęta we wtorek ustawa o ZOZ-ach weszła w życie.

Borowski ocenił, że publiczna służba zdrowia, czyli działalność, która nie jest obliczona na pacjenta, nie na zysk, to kanon, od którego lewica nie może odejść. Jak powiedział, nurt ten ostatecznie zwyciężył w SLD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum