Sanitariusze i sekretarki medyczne chcą dopisania do ustawy o 17 zawodach. 23 maja projekt w Sejmie
Kolejne grupy domagają się ujęcia w ustawie o niektórych zawodach medycznych. Do techników analityki medycznej i terapeutów uzależnień dołączają sanitariusze szpitalni oraz sekretarki medyczne. Wykreślenia z projektu oczekują logopedzi i dietetycy. Ile profesji ostatecznie obejmie ustawa o 17 zawodach? 23 maja wniesionymi poprawkami do projektu zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia.

- Gdy jedni chcą wykreślenia (logopedzi oraz dietetycy) z ustawy o niektórych zawodach medycznych, kolejne profesje domagają się objęcia procedownym dokumentem
- Swój akces zgłaszają technicy analityki medycznej, terapeuci uzależnień, a także sanitariusze szpitalni oraz sekretarki medyczne
- 23 maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem, który początkowo miał regulować 17 zawodów. Na ilu lista się zamknie?
Ustawa o niektórych zawodach medycznych 23 maja w Sejmie
23 maja (godz. 18.00) sejmowa Komisja Zdrowia po raz kolejny zajmie się projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych. Początkowo dokument miał regulować 17 profesji, ale sytuacja jest dynamiczna.
Jeszcze w trakcie pierwszego posiedzenia - 9 maja - o dołączenie do listy zabiegali technicy analityki medycznej oraz terapeuci uzależnień. Ci drudzy nawet pikietowali przed Ministerstwem Zdrowia.
Dziś już wiadomo, że są kolejne zawody, które chcą być ujęte w procedowanym dokumencie. O dopisanie apelują sanitariusze szpitalni oraz sekretarki medyczne i wniesienie właśnie takich poprawek zapowiadają posłowie opozycji.
Choć jak słyszymy, poprawki mają nikłe szanse na zdobycie poparcia, gdyż ekipa rządząca jest przeciwna większym korektom w projekcie, mają być wniesione, "aby zasygnalizować problemy pozostałych zawodów i móc je przedyskutować w parlamencie".
"Nikogo na siłę uszczęśliwiać nie chcemy"
Jedyną pewną korektą pierwotnego projektu wydaje się być wykreślenie z listy logopedów. Ich środowisko od początku procedowania ustawy zabiega o odrębny dokument dotyczący ich zawodu, a także powołania samorządu logopedów.
Przy pierwszym posiedzeniu Komisji jej przewodniczący Tomasz Latos (PiS) zapowiedział wniesienie poprawki wyłączającej ich z ustawy.
- Nikogo na siłę uszczęśliwiać nie chcemy - zakomunikował poseł Latos.
- Zapytam przewrotnie: kto jeszcze? Nie chcemy tworzyć ustawy wbrew nikomu - dodał, niejako wywołując dietetyków, którzy również wyrażali swój sprzeciw ustawie. Podobnie jak logopedzi domagają się oni swojego dokumentu oraz samorządu.
Takowy też projekt ustawy dotyczący ustanowienia zawodu dietetyka jako nowego zawodu medycznego trafił 15 maja do Sejmu, ale jak słyszymy, szybkiego jego procedowania nie ma co oczekiwać. Poparcia poprawki wyłączającej obecnie dietetyków również.
Ile zawodów obejmie ustawa o niektórych zawodach medycznych?
Te wątpliwości dotyczące ostatecznego kształtu listy 17 zawodów poniekąd rozwiała już przed kilkoma dniami w rozmowie z Rynkiem Zdrowia posłanka Barbara Dziuk (PiS). O ile mocne lobby ze strony logopedów zyskało poparcie ekipy rządzącej, o tyle z wniesioną poprawką dotyczącą dietetyków będzie bardzo trudno.
Podobnie z dopisaniem nowych profesji, gdyż jak tłumaczyła posłanka, dziś już nie ma czasu i przestrzeni na dokładanie kolejnych zawodów, bo przedłużyłoby to procedowanie dokumentu, który ma być uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Dodała jednak, że po przyjęciu ustawy zawsze jest możliwość nowelizacji.
- Jeżeli będzie taka wola przedstawicieli kolejnych zawodów, zapraszam do rozmów i współpracy, by takową nowelizację wypracować - zapowiedziała Dziuk.
Przypomnijmy, że w pierwotnym projekcie ustawy o niektórych zawodach na liście są:
- asystentka stomatologiczna,
- dietetyk,
- elektroradiolog,
- higienistka stomatologiczna,
- logopeda,
- opiekun medyczny,
- optometrysta,
- ortoptysta,
- podiatra,
- profilaktyk,
- protetyk słuchu,
- technik dentystyczny,
- technik farmaceutyczny,
- technik masażysta,
- technik ortopeda,
- technik sterylizacji medycznej,
- terapeuta zajęciowy.
Trzy ważne leki wstrzymane w obrocie
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)