Sanepid ukarze, jeśli szkoły nie zapewnią uczniom urządzeń sanitarnych

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 09:25

1 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie MEN ws. warunków sanitarnych dla placówek oświatowych. Szkoła, która nie dostosuje się do zaostrzonych wymogów, musi liczyć się z tym, że zostanie na nią nałożona kara, jeśli z takim wnioskiem wystąpi lokalny sanepid.

Sanepid ukarze, jeśli szkoły nie zapewnią uczniom urządzeń sanitarnych

Do końca wakacji szkoły muszą zapewnić uczniom w toaletach ciepłą wodę, mydło i papier toaletowy. Zaostrzone wymogi sanitarne wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 roku ws. bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Z danych GIS wynika, że większość placówek już dostosowała się do tych wymagań. Na 14 tys. szkół podstawowych zaledwie 300 tych standardów nie spełnia.

Większy problem jest z zapewnieniem odpowiedniej liczby urządzeń sanitarnych. Na 25. uczniów powinna bowiem przypadać jedna umywalka, z kolei toaleta na 20. Zaostrzenie przepisów to efekt kontroli GIS z 2009 roku, kiedy niewłaściwe warunki stwierdzono wówczas w co czwartej placówce.

- Od tego czasu sytuacja sanitarna w placówkach oświatowych zdecydowanie się poprawiła. W dużych miastach praktycznie w większości szkół ciepła woda, toaleta w dobrym stanie i dostęp do środków czystości to standard - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak podkreśla Jan Bondar, GIS stale monitoruje warunki sanitarno-higieniczne w szkołach. W niektórych przypadkach dyrektor placówki może nawet otrzymać mandat.

- W przypadku mniejszych placówek, szczególnie prowincjonalnych, gdzie z wymaganym poziomem hgieny wciąż jest problem, przesunięcie pewnych przepisów z zalecanych do wymaganych bardziej zmobilizuje szkoły do podnoszenia standardów - dodaje Bondar.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum