Sanepid: od końca marca 90 mandatów za nieprzestrzeganie zakazu palenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 16:53

Od końca marca inspektorzy sanitarni wystawili 90 mandatów za nieprzestrzeganie przepisów ustawy antynikotynowej. Ich łączna suma to 20 tys. zł - poinformował 31 maja Główny Inspektorat Sanitarny.

Sanepid: od końca marca 90 mandatów za nieprzestrzeganie zakazu palenia

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa. Ustawa antynikotynowa wprowadziła w listopadzie 2010 roku całkowity zakaz palenia m.in. w zoz-ach, szkołach, na dworcach oraz w publicznych obiektach kultury. Palić można tylko w tych lokalach gastronomicznych, które posiadają dwie sale.

W I kwartale 2011 roku inspektorzy sanitarni skontrolowali 57 495 obiektów różnego typu m.in. szpitale, szkoły, zakłady gastronomiczne, obiekty kultury i wypoczynku. W 300 przypadkach stwierdzono naruszenie przepisów dot. zakazu palenia tytoniu oraz niewłaściwego oznakowania (nieumieszczenia znaku "zakaz palenia").

GIS informuje, że po wejściu w życie ustawy antynikotynowej inspektorzy nie nakładali mandatów za nieprzestrzeganie zakazu palenia, ale pouczali o jego obowiązywaniu.

- Pod koniec marca zaczęliśmy wystawiać mandaty. Można powiedzieć, że ustawa jest coraz lepiej respektowana. Szkoły, obiekty kultury, zakłady opieki zdrowotnej przestrzegają ją na wysokim poziomie. Trochę gorzej jest w przypadku właścicieli lokali gastronomicznych. Ale większość z nich albo rezygnuje z możliwości palenia lub wydziela salę, niektórzy proszą sanepid o opinię, czy jest ona odpowiednia - powiedział rzecznik GIS Jan Bondar.

Według danych, na które powołuje się GIS, z powodu biernego palenia rocznie w Polsce umiera 1,8 tys. osób. Według służb sanitarnych, sytuacja dot. biernego palenia poprawiła się po wejściu w życie ustawy antynikotynowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum