Sanepid nie może już karać za brak maseczki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2020 11:41

Jak wyjaśnia karnista dr hab. Mikołaj Małecki, obecnie maseczki są jedyną w zasadzie restrykcją covidową, za którą Sanepid nie może karać. To efekt wpisania obowiązku noszenia maseczek do ustawy bez zmiany przepisów o surowych karach wymierzanych przez sanepid.

Sanepid nie może już karać za brak maseczki
Prawnik przypomina, że przez wiele miesięcy kary nakładane były bezpodstawnie Fot. Archiwum

"Rada Ministrów może określić nakaz zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach, miejscach, obiektach i obszarach" - taki przepis dopisano do ustawy o chorobach zakaźnych. Obowiązuje od końca listopada. Wkrótce po tym rząd zmodyfikował swoje rozporządzenie o nakazach i zakazach tak, by odpowiadało zmianie prawa. Od tego czasu obowiązuje powszechny obowiązek maseczkowy.

Zdaniem dr hab. Mikołaja Małeckiego potrzeba było na to miesięcy epidemii, przez które bezprawnie nakładano kary i bezpodstawnie przekonywano, że istnieje prawny obowiązek zasłaniania ust i nosa. Rząd od dłuższego czasu twierdził, że obowiązek maseczkowy obowiązuje, chociaż - jak wielokrotnie zwracali premierowi uwagę RPO i inny prawnicy - wcześniej nałożono go bez podstawy prawnej.

Rada Ministrów wprowadziła go rozporządzeniem, w którym powoływała się na ustawę o chorobach zakaźnych. Ale ta - w poprzednim swoim brzmieniu - pozwalała nakładać takie środki profilaktyczne wyłącznie na osoby chore lub podejrzewane o zakażenie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum