Sandauer ma ustawę o prawach pacjenta za niedopracowaną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2010 20:18

Prezes Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere" Adam Sandauer pozytywnie ocenił założenia nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, zaznaczył jednak, że jej szczegółowe rozwiązania nie zostały dopracowane.

Sandauer ma ustawę o prawach pacjenta za niedopracowaną

Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą przyjął dzisiaj (12 października) rząd, przewiduje dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Zgodnie z nowelą wniosek o ustalenie błędu medycznego będzie można skierować do specjalnej wojewódzkiej komisji.

– Dobrze, że dzięki ustawie powstaną komisje wojewódzkie, przed którymi pacjent będzie mógł dochodzić odszkodowania, ale jak to zazwyczaj jest - diabeł tkwi w szczegółach – powiedział Sandauer.

Jak podkreślił, ustawa nie ułatwi dochodzenia odszkodowań przez pacjentów m.in. ze względu na użycie w ustawie kategorii „błędu medycznego". Podkreślił, że termin  „błąd medyczny" nie obejmuje np. personelu technicznego szpitala.

– Powiedzmy, że sala operacyjna została źle zdezynfekowana, lekarz prawidłowo wykonał operację, a pacjent zmarł, co wtedy?

Sandauer przypomniał również, że ustawa umożliwia pacjentom dochodzenie odszkodowania tylko w przypadku, gdy błąd medyczny został popełniony w szpitalu.

– Co jeśli pacjent zostanie zakażony podczas badania specjalistycznego zleconego przez szpital, ale wykonanego poza nim? - pytał Sandauer.

Podkreślił także, że ustawa nie zawiera szczegółowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania komisji wojewódzkich, np. powoływania ekspertów. W jego ocenie dochodzenie odszkodowań w trudnych do rozstrzygnięcia przypadkach w dalszym ciągu będą trwały długo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum