Sanatorium NFZ. Przywileje dla nauczycieli i innych grup zawodowych? NFZ wyjaśnia zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia09 grudnia 2022 20:30

Sanatorium NFZ. Czy nauczyciele mogą wybrać termin turnusu w wakacje? I jakie preferencje przysługują innym grupom zawodowym. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada na wątpliwości w tym zakresie.

Sanatorium NFZ. Przywileje dla nauczycieli i innych grup zawodowych? NFZ wyjaśnia zasady
Sanatorium NFZ dla nauczycieli i innych grup zawodowych. NFZ wyjaśnia zasady Fot. AdobeStock
  • Z ogólnych zasad wynika, że każdy pacjent posiadający ubezpieczenie może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, jeśli otrzyma on stosowne skierowanie od lekarza POZ
  • Lekarz, wypisując skierowanie tego typu bierze pod uwagę ważne kryteria, m.in. wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego określone zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia
  • Czym różni się leczenie uzdrowiskowe dla nauczycieli i innych grup zawodowych? Czy mogą na przykład wybrać dogodny termin wyjazdu do sanatorium?
  • NFZ wyjaśnia, że zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stosuje zasadę równego traktowania świadczeniobiorców, co oznacza brak preferencji zawodowych pod względem wyznaczania terminów leczenia uzdrowiskowego
  • W związku z tym żadna z grup zawodowych – w tym nauczyciele – nie mogą liczyć na kierowanie do uzdrowisk w czasie wakacji letnich czy też ferii zimowych

Sanatorium NFZ. Leczenie uzdrowiskowe dla nauczycieli 

- Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1265 z późn. zm.) stosuje zasadę równego traktowania świadczeniobiorców, co oznacza brak preferencji zawodowych pod względem wyznaczania terminów leczenia uzdrowiskoweg - informuje czytamu na stronie mazowieckiego oddziału Funduszu.

Ponadto - jak wskazano - NFZ nie zapewnia kierowania na leczenie uzdrowiskowe nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników oświaty w terminie obejmującym okres wakacji letnich lub ferii zimowych, jak również innych grup zawodowych w dogodnym dla nich okresie.

Fundusz podkreśla, że skierowania na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową są potwierdzone w ciągu całego roku, zgodnie z datą wpływu danego skierowania, kwalifikacją lekarza specjalisty i w ramach możliwości oddziału NFZ.

Wyjątek dotyczący realizacji leczenia

NFZ wskazuje na jedyny przypadek, gdy rzeczywiście możliwe jest potwierdzenie dogodnego terminu dla danej grupy zawodowej. Taką sytuacją jest skorzystanie z tzw. zwrotów, potwierdzonych skierowań zwróconych przez innych ubezpieczonych lub świadczeń z zakresu uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.

Fundusz, powołując się na Kartę Nauczyciela przypomina, że zgodnie z przepisami, istnieje możliwość ubiegania się przez nauczyciela o urlop dla poratowania zdrowia na czas leczenia uzdrowiskowego, niezależnie od urlopu wypoczynkowego.

Urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, potwierdzonego przez oddział wojewódzki Funduszu – podano.

Jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

Przypomnijmy: leczenie uzdrowiskowe przysługuje osobie ubezpieczonej na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza POZ. 

Lekarz, wystawiając skierowanie, bierze pod uwagę:

  • wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego,
  • w przypadku dorosłych:

- okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej – nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od tej daty,

- zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe musi zostać przesłane do jednego z oddziałów NFZ. Ważne – skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia. Skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer, a w przypadku stwierdzenia braków formalnych Fundusz poprosi o ich uzupełnienie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze