Samorządowy problem z rozliczaniem koronerów

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 14:46

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie wszczęło postępowanie nadzorcze w sprawie uznania za nieważną zmiany uchwały budżetowej powiatu grodziskiego na 2019 rok w części dotyczącej określenia wydatków budżetu na pokrycie kosztów stwierdzenia zgonu w  kwocie 15 tys. zł.

Samorządy mają w tej kwestii niemały kłopot Fot. Archiwum

Powiat zamieścił je w dziale 851 Ochrona zdrowia, rozdział 85195 Pozostała działalność. Według Izby to istotne naruszenie ustawy o finansach publicznych - informuje serwis prawo.pl

Marek Wieżbicki, starosta grodziski, zaznacza, że jest duży problem ze stwierdzaniem zgonu na przykład w sytuacjach, kiedy znaleziono nieznane ciało. Trzeba wtedy wykonać czynności szybko, a nie ma podmiotów do tego zobowiązanych.

Jak przypomina serwis prawo.pl, na podstawie przepisów z 1961 roku osobą właściwą do wystawiania kart zgonu jest lekarz, który jako ostatni w okresie 30 dni poprzedzających zgon udzielił choremu pomocy (najczęściej lekarz POZ). Koszty oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego.

W przypadku gdy lekarza takiego nie ma lub nie może dokonać w ciągu 12 godzin oględzin zwłok lub lekarz mieszka w odległości powyżej 4 km od miejsca położenia zwłok, wtedy zgon stwierdza inny lekarz. W związku z tym wiele samorządów podpisało umowy z lekarzami - „koronerami”.

Kolegium RIO uznało, że ujęte w przepisach regulacje stanowiące, że wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń i zwrotem kosztów przejazdu pokrywają „właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów powiatowych (…) rad narodowych”, nie mogą znaleźć zastosowania  w obecnym ustroju państwa" - czytamy w serwisie.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum