KL/Rynek Zdrowia | 19-10-2017 08:37

Samorząd fizjoterapeutów: ponad 15 tys. wniosków do rejestru

Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów wpłynęło już ponad 15 tys. wniosków od osób, które chcą wykonywać ten zawód. Wszyscy działający obecnie na rynku przedstawiciele tego zawodu muszą ostatecznie zostać wpisani na listę do 31 maja 2018 r.

Wszyscy działający obecnie na rynku przedstawiciele tego zawodu muszą ostatecznie zostać wpisani na listę do 31 maja 2018 r. Fot. Archiwum

Do tej pory przyznano ok. 6,7 tys. potwierdzeń prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a w przyszłym tygodniu (26 października) Krajowa Rada Fizjoterapeutów wyda decyzję w sprawie kolejnych wniosków. 

Rejestr powstał w oparciu o Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Ostatecznie znajdą się w nim osoby posiadające uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

Dzięki temu każdy pacjent będzie miał możliwość potwierdzenia faktu, czy terapeuta, do zwraca się o pomoc, ma odpowiednie kwalifikacje: fizjoterapeuta figurujący w rejestrze musi posiadać wymagane ustawowo kwalifikacje, w tym kierunkowe wykształcenie. Ponadto osoba poszukująca fizjoterapeuty będzie mogła się dowiedzieć, gdzie udzielane są takie świadczenia w pobliżu miejsca jej zamieszkania i w czym konkretnie specjalizuje się dany terapeuta.

Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku wpisania do rejestru i po upłynięciu wyznaczonego terminu nadal będą świadczyć usługi jako fizjoterapeuci oraz osoby, które nie przejdą weryfikacji, mogą spodziewać się postępowania karnego - od pozbawienia uprawnień do wykonywania zawodu nawet po pozbawienie wolności.