Samorząd chce bronić lekarzy
Lubelska Izba Lekarska chce powołać rzecznika praw lekarzy.

Nowy rzecznik będzie bronić medyków przed pomówieniami pacjentów i mediów.
– Jeszcze nie powołaliśmy nikogo na tę funkcję, ale zrobimy to – zapowiada w Gazecie Wyborczej dr Andrzej Ciołko, skarbnik Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie. – Taka instytucja jest potrzebna żeby bronić lekarzy choćby przed atakami medialnymi. Zdarzają się też fizyczne ataki na lekarzy.
Rzecznik miałby pomóc w skontaktowaniu lekarza z adwokatem i pomóc skierować sprawę do sądu.
W ubiegłym roku, jako pierwszy takiego rzecznika powołał krakowski samorząd. Tam rzecznik zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej w sprawach właśnie oskarżeń w mediach czy gróźb ze strony pacjentów. Rzecznik zajmuje się też przypadkami nieuzasadnionego działania policji i prokuratury. Ma też reagować na doniesienia medialne.
O powołaniu podobnego stanowiska, mówił również na ostatnim zjeździe Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, jej nowy prezes – Mieczysław Szatanek.
– Chciałbym stworzyć stanowisko dziennikarza, który analizowałby doniesienia prasowe godzące w dobre imię lekarzy, zbierał informacje na temat zaistniałej sytuacji konfliktowej czy też innego źródła problemu i odpowiadał artykułem, tak aby mieć możliwość szybkiej obrony – mówił podczas zjazdu prezes Szatanek.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)