Samodzielność SP ZOZ-ów - czy jest niedoróbka w ustawie o działalności leczniczej?

Autor: RR, gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 11:37

W ustawie o działalności leczniczej, która 1 lipca zastąpi ustawę o zakładach opieki zdrowotnej jest błąd. Nie mówi ona wprost, że SP ZOZ-y posiadają osobowość prawną, a takiego jednoznacznego zapisu wymaga kodeks cywilny.

Samodzielność SP ZOZ-ów - czy jest niedoróbka w ustawie o działalności leczniczej?

Czy legislacyjna niedoróbka może mieć znaczące konsekwencje praktyczne dla szpitali, które nie przekształcą się w spółki i pozostaną samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej?

Zwraca na nią uwagę Gazeta Wyborcza: ”Szpitale pozbawione osobowości prawnej nie będą mogły zawierać umów z dostawcami leków czy sprzętu, układać się z wierzycielami, procesować z NFZ o pieniądze za leczenie chorych, chyba że za każdym razem będą zwracały się do władz samorządowych o pełnomocnictwo do podpisania tej czy innej umowy”.

Poseł Marek Balicki (SLD), b. minister zdrowia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl mówi, że sprawa dotyczy samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które dzisiaj mają wpisaną osobowość prawną w ustawie o ZOZ-ach. Jednakże w nowej ustawie o działalności leczniczej nie ma takiego zapisu.

- Błąd będzie można usunąć wpisem do ustawy, że samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej ma osobność prawną. Taką poprawkę można wprowadzić na jednym posiedzeniu sejmu - jeśli będzie wola rządzących - zauważa poseł.

Dodaje, że problemem może być to, czy Ministerstwo Zdrowia będzie chciało tkwić w błędzie, zmuszając tym samym podmioty do szybszego przekształcania się w szpitalne spółki.

Balicki i szef komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zwrócili się do Biura Analiz Sejmowych o opinię w tej kwestii. Zostanie im dostarczona prawdopodobnie 15 czerwca.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia nie widzi prawnego problemu.

- Szpitale działające jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej zyskały osobowość prawną w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Nowa ustawa nie znosi skutków tego aktu - przekonuje w Gazecie Wyborczej Piotr Olechno, rzecznik resortu zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum