Sąd: zwolnienie naczelnika w śląskim NFZ było bezpodstawne

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2013 12:41

Sąd Rejonowy w Katowicach uznał, że zwolnienie dyscyplinarne Aleksandra Brzęski, który do sierpnia 2012 roku był naczelnikiem wydziału świadczeń opieki zdrowotnej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, a jednocześnie szefem komisji konkursowej, było bezpodstawne.

Sąd: zwolnienie naczelnika w śląskim NFZ było bezpodstawne

Zwolnienie dyscyplinarne miało związek z kontrolą w Śląskim NFZ przeprowadzoną latem 2012 r. przez Centrale Funduszu. Dotyczyła procedur stonowanych przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych.

Jak poinformował nas wówczas rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński, "kontrola wykazała poważne nieprawidłowości w stosowaniu przez śląski oddział obowiązującej w NFZ procedury konkursu ofert lub rokowań w zakresie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2012 rok i lata następne, w wyniku czego dyrektor Zygmunt Klosa poinformował o chęci złożenia rezygnacji".

Po kontroli Zygmunt Klosa złożył rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Agnieszka Pachciarz rozwiązała z nim umowę o pracę. Jednocześnie jednak śląski NFZ cały czas zaprzeczał, aby dochodziło do nieprawidłowości.

W sprawie Aleksandra Brzęski sąd pracy stwierdził, iż powody jego zwolnienia (m.in. złe funkcjonowanie komisji konkursowej oraz rzekome niedociągnięcia w prowadzeniu dokumentacji konkursowej) są bezpodstawne, nieprawdziwe i nie dawały podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

- Moje zwolnienie dyscyplinarne było wynikiem kontroli Centrali Funduszu. Wytknięto brak 5 dokumentów z 15 tys. zgormadzonych w trakcie postępowania konkursowego, odrzucenie jednej oferty i prowadzenie ponownych negocjacji - wyjaśnił Brzęski.

Sąd przyznał byłemu naczelnikowi odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji, ale nie przywrócił go do pracy.

Wyrok jest nieprawomocny. W rozmowie z nami Brzęski wyraził satysfakcję z orzeczenia sądu. Zwrócił się jednak o pisemne uzasadnienie wyroku, co może zapowiadać, że będzie składał odwołanie. Stanowiska Śląskiego NFZ nie udało się nam uzyskać. W piątek (20 grudnia) siedziba oddziału była nadal okupowana przez pracowników EuroMedic, prywatnego szpitala, któremu NFZ wypowiedział kontrakt.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum