Sąd: w niektórych przypadkach szpital musi mieć rezerwę krwi lub osocza

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2017 11:22

W niektórych przypadkach szpital powinien, na wypadek krwotoku, już wcześniej zamówić krew i inne preparaty - stwierdził Sąd Apelacyjny w Łodzi, uznając, że brak takich zapasów zmniejszył szanse chorej na przeżycie.

Sąd: w niektórych przypadkach szpital musi mieć rezerwę krwi lub osocza
Sąd uznał, że brak zapasów krwi zmniejszył szanse chorej na przeżycie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Powodowie, niedoszły mąż zmarłej kobiety i jej kilkuletni syn, pozwali szpital i ubezpieczyciela szpitala o zapłatę odszkodowań, zwrot kosztów pogrzebu i renty. Powództwo okazało się zasadne w części. Sądy obu instancji uznały, że pozwani powinni zwrócić powodom 8 tys. zł z tytułu kosztów pogrzebu i łącznie 140 tys. zł z tytułu odszkodowań - informuje Rzeczpospolita.

Narzeczona powoda została przyjęta do pozwanego szpitala na oddział ginekologiczny z uwagi na zbliżający się termin porodu w lipcu 2007 r. Stwierdzono u niej małopłytkowość. Po urodzeniu syna (również będącego powodem w sprawie), u rodzącej doszło do masywnego krwotoku z narządów rodnych. Lekarze podjęli decyzję o usunięciu macicy. Jednocześnie został zorganizowany transport krwi i płynów krwiopochodnych.

Od chwili rozpoczęcia się krwotoku aż do operacji pacjentka straciła ponad połowę objętości krwi krążącej i kilka godzin później kobieta zmarła.

Jak wynika z ustaleń, przyczyną śmierci kobiety był właśnie masywny krwotok poporodowy z macicy, powikłany dodatkowo zaburzeniami krzepliwości krwi. Szpital tymczasem nie dysponował odpowiednią ilością krwi i preparatów krwiopochodnych. Pacjentka miałaby większe szansę na przeżycie, gdyby odpowiednio wcześniej (z wyprzedzeniem) zarezerwowano dla niej krew.

Ostatecznie szpital zbyt późno zamówił dla pacjentki krew, a zamówienie zostało zrealizowane jedynie częściowo.

Szpitale mają praktyczną możliwość posiadania rezerwy chociażby świeżo mrożonego osocza krwi - preparat ten ma długą ważność i jest łatwo dostępny.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum