×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sąd: uchwała powiatu ws. dzierżawy szpitala w Augustowie - nieważna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 października 2013 13:59

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (Podlaskie) unieważnił w środę ( 23 października) uchwałę rady powiatu augustowskiego dotyczącą dzierżawy szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Według sądu uchwała narusza prawo.

Sąd: uchwała powiatu ws. dzierżawy szpitala w Augustowie - nieważna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Uchwała nie podlega wykonaniu, szpital może się od niej odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego - powiedziała PAP rzeczniczka WSA w Białymstoku Danuta Tryniszewska-Bytys.

Władze powiatu augustowskiego chciały przekazać szpital w 25-letnią dzierżawę spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Dzięki temu szpital chciał spłacić 20 mln zł długu i uniknąć bankructwa. Zgodnie z umową dzierżawca miał przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka zaproponowała kaucję 4 mln zł oraz 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego miało być spłacane zadłużenie placówki.

Jak powiedziała rzeczniczka WSA, uchwała narusza statut powiatu; po wydzierżawieniu szpitala starostwo powiatowe w Augustowie nie miałoby narzędzi do kontroli świadczonych usług medycznych przez prywatną spółkę.

Według sądu uchwała jest zbyt ogólnikowa i istnieje groźba dowolności w jej wykonaniu. W uchwale nie podano np. danych dotyczących powierzchni dzierżawionego mienia. Dane te pojawiały się w innych dokumentach i różniły się między sobą.

Sąd ocenił też, że uchwała nosi cechy "pozorności"; zwrócił uwagę, że uchwała w praktyce doprowadziłaby do likwidacji obecnego szpitala, który wydzierżawiłby niemal całe swoje mienie prywatnej spółce. Placówka pozostawiłaby sobie jedynie 86 m. kw. powierzchni, na której nie da się świadczyć usług medycznych.

Wniosek o rozpatrzenie zgodności uchwały z prawem złożył do WSA Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. Dyrektor szpitala podpisała już umowę na dzierżawę, ale nie mogła jej zrealizować, ponieważ WSA w Białymstoku postanowił wstrzymać wykonanie uchwały rady powiatu do czasu rozpatrzenia wniosku związkowców.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

17 listopada odbędzie się referendum w sprawie odwołania rady powiatu augustowskiego. Głównym zarzutem wobec władz jest wydzierżawienie szpitala prywatnej spółce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze