Sąd przyznał rację pielęgniarkom. Przerwa to przerwa, można sobie podrzemać

Autor: Money/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 09:27

Pielęgniarki z zakopiańskiego szpitala zostały ukarane przez dyrekcję za drzemkę w czasie dyżuru. Sąd Rejonowy w Nowym Targu uchylił jednak karę i pogroził palcem dyrekcji. Przerwa to prywatny czas pielęgniarki, może go wykorzystać, jak chce. Nawet drzemiąc.

Sąd przyznał rację pielęgniarkom. Przerwa to przerwa, można sobie podrzemać

Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. Chałubińskiego w Zakopanem w nocy z 10 na 11 września 2020 roku około godz. 3. zleciła kontrolę pracy pielęgniarek. Zdaniem dyrekcji trzy z nich wówczas spały, zamiast pełnić dyżur. Na te osoby nałożono kary upomnienia - pisze Money.

Sąd Rejonowy w Nowym Targu nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem i karę uchylił. Co więcej, w ustnym uzasadnieniu stwierdził niezgodność zapisów wewnętrznego regulaminu szpitala z prawem. Regulamin ten uchybia zarówno Kodeksowi Pracy, jak i dyrektywom Unii Europejskiej.

Regulamin zakopiańskiego szpitala wskazuje bowiem, że przerwa w pracy może być wykorzystana na posiłek. Tymczasem polski Kodeks Pracy mówi ogólnie o przerwie, bez wyszczególnienia, na co ona może być wykorzystana. Przepisy unijne idą jeszcze dalej i wskazują wprost, że to ma być przerwa na odpoczynek. Sąd stwierdził, że podczas przerwy pielęgniarki powinny położyć się, a nawet zgasić światło, żeby odpoczęły oczy, bo dzięki temu efektywność pracy jest większa.

Sąd Rejonowy orzekł także, że to szpital musi ponieść koszty procesowe. Wyrok nie jest prawomocny. Szpital ma zamiar złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku.

Więcej: money.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum