Sąd: pacjent z chorobą Alzheimera może gryźć i kopać, a jego opiekun...

Autor: Prawnik.pl/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2014 09:02

Pracownicy ochrony zdrowia zatrudnieni do opieki nad osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera nie mają prawa pozwać rodziny pacjenta za obrażenia doznane w trakcie wykonywanej pracy - orzekł sąd w USA.

Serwis Prawnik.pl przytacza ciekawe orzeczenie Sądu Najwyższego stanu Kalifornia. W opinii sądu pracodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności w sytuacji, gdy poszkodowany opiekun został ostrzeżony o ryzyku zdrowotnym, a poniesione przez niego szkody to skutek działania objawów choroby Alzheimera u pacjenta.

Pracownicy ochrony zdrowia, którzy decydują się pomagać osobom cierpiącym na choroby mózgu, a więc pracować w warunkach zagrażających bezpieczeństwu, dobrowolnie biorą na siebie ryzyko uszkodzenia ciała.

Sprawa rozpatrywana przez kalifornijski sąd zaczęła się od pozwu złożonego przez pracownicę ochrony zdrowia zatrudnioną do domowej opieki nad 85-latką chorą na alzheimera. Kobieta od początku uskarżała się, że staruszka ją często bije, gryzie, kopie i drapie. W trakcie jednego z takich ataków, opiekunka została ranna i straciła czucie w trzech palcach oraz uszkodziła sobie dłoń i nadgarstek.

Opiekunka otrzymała odszkodowanie, ale postanowiła także pozwać rodzinę pacjentki.

Więcej: www.prawnik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum